Nabídka besed pro ZŠ na školní rok 2021/2022

Datum konání: 02.09.2021

Besedy je možno domluvit na středy (dopoledne i odpoledne) či pátky (pouze Čankovská, dopoledne – do 12:00 hod). I v ostatních termínech je však možné knihovnu využít např. pro čtenářské dílny – pro děti a učitele je k dispozici čítárna o velikosti třídy.  Besedy jsou pro školy zdarma.

Níže uvedená nabídka témat platí pro besedy realizované v dětském oddělení na I. P. Pavlova a na pobočce Čankovská. Lze si však domluvit také besedu na jiné pobočce, v tom případě kontaktujte prosím svoji knihovnici v příslušné knihovně.

Kontakty:

Městská knihovna Karlovy Vary, tel.: 353 565 085

E-mail: l [emailtecka] machacovaatmestskaknihovnakv [emailtecka] cz (l[dot]machacova[at]mestskaknihovnakv[dot]cz)

Besedami vás provedou Mgr. Monika Kaválková a Ludmila Machačová (koordinátorka pro plánování besed).

Besedy pro 1. stupeň ZŠ

1. Seznámení s knihovnou aneb jak to chodí v knihovně

2. Jak vzniká kniha?

3. Bez práce nejsou koláče – beseda nad knihou Zuzany Pospíšilové (říkadla o tom, jak se vyrábí čaj, papír, žvýkačky, tužka, zápalky, zubní pasta, kečup, …)

4. Proč je dobré číst? Vyprávění s dětmi o jejich knihách.

5. Knihovnické pohádky (O vykrmené knize, Knížka pro vodníka, Knihovnický zloděj, Knihy na útěku, Jak vznikla první kniha, Nekonečný příběh, …)

6. Říkadla a omalovánky o Karlových Varech

7. Karel IV. – knihy a vyprávění o panovníkovi + kvíz

8. Pověsti o Karlových Varech a blízkém okolí

9. Sváteční zvyky – Vánoce, Velikonoce, Masopust, Čarodějnice (vhodné naplánovat na jednotlivé svátky), možno spojit s vyráběním

10. Encyklopedie – práce s nimi

11. Hra o knihovnický poklad (orientace v hledání knih dle autorů) – vhodné od 3. třídy

12. Staré pověsti české - zaměření na jednotlivou pověst + kvíz + hra

13. České dějiny mají své hrdiny - obrázkové křížovky, rébusy a osmisměrky (zaměřeno nejen na osobnosti, ale také události a vynálezy – stačí si vybrat)

14. Vyprávění o jaru a jarních zvycích

15. Co to je, když se řekne (rčení, přirovnání, …)

16. Bezpečně v on-line prostředí – povídání o nástrahách internetu a ukázka knih s touto tematikou (možno děti zapojit do hry na toto téma – celkově zabere asi 2 vyučovací hodiny)

17. Goldflam, Arnošt: Pohádky o nepotřebných věcech a lidech – četba a povídání
    (k dispozici je také soubor knih pro celé třídy)

18. Goldflam, Arnošt: Tatínek není k zahození - četba a povídání

19. Kamarádi ze Čtyřlístku – spojeno s hraním, plněním úkolu a četbou komiksu

20. Hádej, hádej, hadači – hádanky a malování

21. Povídání o povoláních

22. Nedokončené pohádky (děti mohou pohádku dopsat)

23. Dopravní výchova

24. DÍLNY ČTENÍ – různá témata (vyjdeme vám vstříc, ideální je začít vlastní knihou, jinak níže jsou uvedeny příklady)

1. Kratochvíl, Miloš: Hloupežníci (ideální pro 3. třídu)

2. Březinová, Ivona: Kočka Kačka (2. a 3. třída)

3. Krolupperová, Daniela: Já se nechtěl stěhovat (2. a 3. třída)

4. Kája a Claudie: Hra na štěstí (4. třída)

5. Macourek: Mach a Šebestová (3.- 4. třída)

6. Rowlingová: Harry Potter (5. třída)

Další témata dle domluvy

Besedy pro 2. stupeň ZŠ

1. Knižní novinky pro náctileté čtenáře

2. Etiketa pro každého (zaměření dle věku, téma dle výběru – jak se chovat na návštěvě, na ulici, doma, v kině, v obchodě, ve frontě, při běžné komunikaci …, předlohou jsou knihy Špaček v porcelánu a kniha Nebuď čuně)

3. Karel IV. – knihy a vyprávění o panovníkovi + kvíz

4. Karlovy Vary dříve a dnes (ukázky starých fotografií) + seznámení s regionální literaturou

5. Jindřich Mattoni a Karlovarsko

6. Památky karlovarského kraje v bájích a pověstech

7. Jak vzniká kniha

8. Vyhledávání knih v on-line katalogu, práce s informacemi na internetu

9. Staré pověsti české - zaměření na jednotlivou pověst + kvíz + hra

10. České dějiny mají své hrdiny - obrázkové křížovky, rébusy a osmisměrky (zaměřeno nejen na osobnosti, ale také události a vynálezy – stačí si vybrat)

11. Bezpečně v on-line prostředí – povídání o nástrahách internetu a ukázka knih s touto tematikou (možno děti zapojit do hry na toto téma – celkově zabere asi 2 vyučovací hodiny)

12. Pohádky a lidová slovesnost

13. Rowlingová: Harry Potter – čtení spojené se soutěžemi a hádankami

14. Fantasy literatura – seznámení s některými knihami

15. Povídání o životě za železnou oponou (Sís, Petr: Zeď)

Další témata dle domluvy

Besedy, čtení a soutěže trvají většinou 45 – 60 min., délku lze však individuálně přizpůsobit dle domluvy.