Zakopaná kniha jako poselství dalším generacím

Datum konání: 25.06.2019

Jak budou KARLOVY VARY vypadat za 100 let? Odpověď na tuto otázku hledali společně s dětmi pracovníci Městské knihovny a galerie Supermarket WC. Výsledkem je unikátní publikace, která vyšla v nákladu pouhých deseti kusů. Jeden z nich včera děti ze 3. A Základní školy Konečná zakopaly nedaleko loděnice u břehu řeky Ohře jako poselství budoucím generacím. "Výtvarnou a literární soutěž jsme vypsali vloni v říjnu v rámci oslav 100 let naší republiky," uvedla Lucie Tvrdková, vedoucí Městské knihovny KARLOVY VARY. Vybrat díla, která se nakonec v unikátní knize objevila, nebylo podle Terezy Vlašímské z galerie Supermarket WC jednoduché. "U obrázků jsme přihlíželi nejen k fantazii dětí, ale také na technické provedení díla," naznačila Vlašímská. "A literární počiny jsme ocenili prakticky všechny," doplnila. A jak si tedy děti představují budoucnost Karlových Varů? Obrázky se jen hemží nejroztodivnějšími dopravními prostředky, děti na nich naznačily i to, že za 100 let bude přítomnost mimozemšťanů naprosto normální.
V literárních úvahách pak malí tvůrci předpovídají lázeňské metropoli růžovou budoucnost, nechybí ale ani postapokalyptická vize světa, v němž jsou
KARLOVY VARY jedinou nadějí pro přežití zbytku lidstva.

Podchod jinak

Předání poselství budoucím generacím bylo součástí akce galerie Zažij podchod jinak. Pro děti organizátoři z
Městské knihovny připravili literárněkvízové dopoledne, svou šikovnost si pak školáci mohli vyzkoušet v improvizované porcelánové dílně přímo u galerie.

Odpolední program v podchodu pod frekventovanou křižovatkou u Becherovky pak patřil veřejnosti. Vedle už zmiňované porcelánové dílny měli zájemci možnost navštívit i
 fotografický koutek s workshopem na téma tvorby Skřítků z galerie, se kterými se mohli vyfotit na památku.

Scéna pod nedalekým Chebským mostem byla dějištěm žonglérského workshopu s
 Eliškou. Děti se v rámci akce mohly také naučit, jak správně malovat na obličej.

22.06.2019  Mladá fronta Dnes - Petr Kozohorský